Seminarski i Diplomski Rad

Uloga školskog pedagoga u organizaciji rada škole 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 15 | Nivo: Filozofski fakultet

UVOD
Devetnaesti i dvadeseti vek, u pedagoškoj literaturi nazivani su, često vekom obrazovanja. Škola je postala institucija u kojoj su mnogi tražili spas i izlaz iz teškog i napornog života u industrijskom društvu. Ipak, stara škola, bila je ograničena strogim pravilima i znanjima koja su se sticala bez razumevanja. U težnji da se stvori bolja i humanija institucija škole, počelo je i angažovanje posebnih stručnjaka koji je trebalo da pomognu učenicima, nastavnicima i roditeljima i unaprede vaspitno obrazovni proces. Formiranje stručnih službi posledica je težnji samih škola da unaprede svoj rad.
Pedagog, kao jedan od organizatora kreatora i realizatora vaspitnog rada, ima veliku ulogu u unapređenju rada škole i to kroz različite vidove rada. Nedeljko Trnavac tvrdi da su:Osnovni uzroci i razlozi koji su usloili i iznudili pojavljivanje pedagoško – psihološke službe u našim školama: društveni, školski, idividualni (lični) i porodični“ te se funkcije pedagoga mogu ovako formulisati:
Programerska - aktivnosti pedagoga u planiranju nastavnog rada, programiranju svih vidova rada škole i rada stručnih i upravnih organa škole.
Evaluatorska - aktivnosti pedagoga i psihologa škole u izradi evidencione i verifikacione dokumentacije i instrumentarija za dijagnostiku i evaluaciju vaspitno-obra­zovnog rada škole.
Istraživačka - aktivnosti pedagoga u izradi projekata i instrumentarija za mala i akciona istraživanja u cilju unapređivanja pedagoške prakse u školi.
pedagoško – instruktivna i savetodavna -
Inovativna - Aktivnosti pedagoga na upoznavanju i disiminaciji didaktičkih inovacija u školi.
Kroz sve svoje, brojne i raznorodne aktivnosti, jedna od osnovnih funkcija koja prožima sve delatnosti rada pedagoga u školi, jeste organizatorska funkcija. To podrazumeva i organizaciju planiranja i programiranja, i organizaciju evaluacije i vrednovanja, organizaciju i podelu poslova kroz pedagoško – instruktivnu i savetodavnu ulogu, kao i organizaciju i sprovođenje različitih malih istraživanja a sve radi unapređenja procesa rada u školi.
Područja rada školskog pedagoga
Cilj rada školskog pedagoga definisan je na sledeći način: „Primena teorijskih i praktičnih saznanja psihološke i pedagoške nauke u procesu ostvarivanja cilja i zadataka osnovnog obrazovanja i vaspitanja i unaprešivanja obrazovno – vaspitne delatnosti.“ Citirani dokument donosi i osnovna područja rada stručnih službi u školama, sa okvirnim nedeljnim fondom časova:
I Planiranje i programiranje obrazovno – vaspitnog rada i vrednovanje ostvarenih rezultata (4 sata)
II Unapređivanje obrazovno – vaspitnog rada i instruktivno – pedagoško – psihološki rad sa nastavnicima (pedagog 8, psiholog 6 sati)
III Rad sa učenicima (pedagog 8, psiholog 10 sati)
IV Saradnja sa roditeljima (3 sata)
V Istraživanje obrazovno – vaspitne prakse – analitičko – istraživački rad) – 3 sata

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!